Rosnącą popularnością w ostatnich latach cieszą się odnawialne źródła energii (OZE), które bazują przede wszystkim na energii słonecznej, wiatrowej, geotermalnej i wodnej. Pomimo że wymagają sporej inwestycji na samym początku, to dzięki nim Klienci mają pewność, że dbają o środowisko oraz przyszłość swojego gospodarstwa domowego i firmy. Czy odnawialne źródła energii są dla każdego i jakie zobowiązania się z tym wiążą?
Czym tak naprawdę są odnawialne źródła energii?
Pod pojęciem OZE kryją się niewyczerpalne źródła energii pochodzenia naturalnego — czyli między innymi promieniowanie słoneczne, opady, wiatr, geotermia, czy także energii pozyskiwana przy pomocy wody. Aktualnie większa część energii na świecie pochodzi z nieodnawialnych źródeł energii — czyli przeciwieństwa OZE.
Są to między innymi paliwa kopalne — węgiel, uran z kopalin, ropa naftowa, gaz ziemny. Pomimo że korzysta z nich wiele krajów, musimy sobie zdawać sprawę, że surowce te z biegiem lat się kończą — właśnie dlatego naukowcy pokazują, że o wiele atrakcyjniejszą opcją jest szukanie nowych źródeł energii.
Jakie rozwiązania można wprowadzić bazując na OZE?
W przypadku instalacji indywidualnych lub firmowych można wprowadzić takie rozwiązania jak:
- pompy ciepła,
- panele fotowoltaiczne,
- kolektory słoneczne,
- magazyny energii,
- instalację geotermalną,
- kotły na biomasę,
- elektrownie wiatrowe.
Wszystko tak naprawdę zależy od tego, w jakim budynku będzie instalacja, a także czy na etapie projektowania klient uzyska wszystkie niezbędne zgody od administracji państwowej. Aby w trakcie projektowania budynku idealnie dopasować instalację do swoich potrzeb, warto wziąć pod uwagę inne czynniki, takie jak np. miejsce, które trzeba wygospodarować na instalację.
Dlaczego warto wybrać właśnie odnawialne źródła energii?
Istnieje naprawdę wiele powodów i korzyści, które przemawiają za tym, aby wybrać odnawialne źródła energii. Współcześnie największe znaczenie ma jednak dbałość o środowisko — to właśnie od niej zależy, jak będzie wyglądał nasz kraj, kontynent, czy po prostu planeta za kilkadziesiąt lat, gdy nieodnawialne źródła energii się skończą.
Odnawialne źródła energii wiążą się z wieloma korzyściami:
- Twoje gospodarstwo domowe może stać się niezależne od dostawców prądu, dzięki temu, że samodzielnie wytwarzasz energię,
- zadbasz o środowisko naturalne w skali lokalnej, ale także globalnej,
- unikniesz wielu dodatkowych opłat związanych z umowami z dostawcami, a także wyeliminujesz ryzyko powstawania awarii i przerw w dostawie prądu do budynku,
- zmniejszysz swoje wydatki i rachunki za prąd, ponieważ nie musisz się martwić podwyżkami cen prądu, tak jak ma to miejsce podczas korzystania z usług klasycznych dostawców energii.
Warto zdawać sobie sprawę, że dawniej odnawialne źródła energii wymagały na samym początku dosyć dużych nakładów finansowych. Współcześnie jednak inwestycja w instalację OZE dostępna jest w atrakcyjnej cenie, a co najważniejsze nasi Klienci mają możliwość skorzystania z dofinansowania państwowego. Posiadanie własnego źródła energii to niewyobrażalne korzyści, jeśli tylko zależy Ci na ochronie środowiska i prowadzeniu wydajnego gospodarstwa domowego.