Dotacje dla rolników na fotowoltaikę — program AgroEnergia 2021

Rolnicy coraz częściej decydują się na inwestycję w odnawialne źródła energii, a szczególnie na panele fotowoltaiczne przynoszące ogromne korzyści pod względem energii elektrycznej. Jednocześnie wiążę się to z dosyć dużymi wydatkami zwłaszcza na początku działalności. W takiej sytuacji warto zorientować się, jakie programy wsparcia i dotacje są oferowane w związku z fotowoltaiką dla rolników.

Czym jest program AgroEnergia?

AgroEnergia to program atrakcyjnych dofinansowań i dotacji dla gospodarstw rolnych. Od kilku lat jego organizacją zajmuje się Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Warunkiem ubiegania się o udział w programie jest między innymi dokumentacja potwierdzająca fakt prowadzenia i zarządzania gospodarstwem rolnym co najmniej rok przed dostarczeniem dokumentów wnioskowych.

Program AgroEnergia ma na celu zminimalizowanie negatywnego wpływu rolnictwa na środowisko i wsparcie rolników w zakresie efektywności energetycznej ich gospodarstw.

Dla kogo program AgroEnergia 2021?

AgroEnergia dedykuje się przede wszystkim posiadaczom gospodarstw rolnych, którzy chcą zainwestować w instalację bazujące na OZE — są to głównie panele fotowoltaiczne, pompy ciepła, czy też wiatraki. Oprócz tego do naboru mogą podejść również dzierżawcy gruntów rolnych. W obu przypadkach o dotację mogą się ubiegać właściciele użytków rolnych o powierzchni od 1 do 300 ha.

Dodatkowo planowana instalacja powinna charakteryzować się mocą od 10 do 50 kWp. Dotyczy to wspomnianych wcześniej instalacji, a także mikrobiogazowni.

Jaka jest wysokość dotacji z programu?

W tegorocznej edycji programu planowany budżet wynosi 200 mln zł. Wysokość danej dotacji zależy przede wszystkim od zaplanowanej do wykonania mocy instalacji OZE. Przykładowo dla instalacji, których moc wynosi od 10 do 30 kW, rolnik otrzyma dofinansowanie o wartości 15 000 zł. W przypadku większych mocy — od 30 do 50 kW wysokość dofinansowania wyniesie 25 000 zł.

W ramach kompleksowego rozwoju i wsparcia odnawialnych źródeł energii ubiegający się o dotację mogą dostać dodatkowe 10 000 zł. Warunkiem jest wykonanie instalacji hybrydowej — zawierającą np. instalację fotowoltaiczną i mikroinstalację wiatrową.

Warunki uzyskania dotacji

Jednym z najważniejszych warunków dofinansowania jest rozpoczęcie przedsięwzięcia związanego z instalacją OZE dopiero po złożeniu wniosku. Fundusze w ramach dotacji zwrócone są w formie refundacji po zakończeniu inwestycji. Dodatkowy warunek to stan urządzeń. Sprzęt musi być nowy, a jego data produkcji nie może wynosić więcej niż 24 miesiące przed montażem.

Warto pamiętać o tym, że AgroEnergia nie udziela pomocy w przypadku instalacji już sfinansowanych, a także zrealizowanych z innych środków publicznych.

Kiedy rozpoczyna się nabór do programu AgroEnergia 2021?

Według informacji na stronie NFOŚiGW data planowanego uruchomienia programu AgroEnergia 2021 to czerwiec bieżącego roku. Z racji, że program ma charakter ciągły wnioski o dofinansowanie instalacji fotowoltaicznych i nie tylko można składać w dowolnym momencie. Bazując na terminach z poprzednich lat, zakończenie naboru prawdopodobnie odbędzie się w 3. kwartale roku.